Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Żyrardowie


Zawartość stron

Logotyp Fundusze Europejskie dla Mazowsza, flaga Polski i Unii Europejskiej oraz logo promocyjne Mazowsza złożone z ozdobnego napisu Mazowsze serce Polski
 
Powiatowy Urząd Pracy w Żyrardowie w latach 2023 – 2024  realizuje projekt pt. „Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych w powiecie żyrardowskim (I)" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, w ramach Funduszy Europejskich dla Mazowsza 2021-2027, Oś priorytetowa VI Fundusze Europejskie dla aktywnego zawodowo Mazowsza, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych.

Celem projektu jest poprawa dostępu do zatrudnienia i działań aktywizujących dla wszystkich osób poszukujących pracy, w szczególności osób młodych, zwłaszcza poprzez wdrażanie gwarancji dla młodzieży, długotrwale bezrobotnych oraz grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy, jak również dla osób biernych zawodowo, a także poprzez promowanie samozatrudnienia i ekonomii społecznej.
 
Grupę docelową projektu stanowi ogółem 116 osób bezrobotnych, w tym 55 kobiet i 61 mężczyzn zarejestrowanych w PUP w Żyrardowie należących do grup defaworyzowanych, w tym:
- osoby młode w wieku 18-29 lat,
- osoby długotrwale bezrobotne - oznacza to bezrobotnych pozostających w rejestrze powiatowego urzędu pracy łącznie przez okres ponad 12 miesięcy w okresie ostatnich 2 lat, z wyłączeniem okresów odbywania stażu i przygotowania zawodowego dorosłych;
- osoby w wieku 50 lat i więcej,
- osoby z niepełnosprawnościami,
- osoby o niskich kwalifikacjach - osoby z wykształceniem średnim (odpowiadającym poziomowi ISCED 3) i niższym;
- kobiety.
- mężczyźni w wieku między 30 a 49 rokiem życia z wykształceniem wyższym lub policealnym.
Pomocą w ramach projektu mogą być obejmowane osoby bezrobotne należące do kilku kategorii np. osoby długotrwale bezrobotne z orzeczeniem niepełnosprawności, kobiety o niskich kwalifikacjach, itp..
Udzielenie wsparcia w ramach projektu każdorazowo będzie poprzedzone identyfikacją potrzeb uczestnika projektu, w tym m.in. poprzez diagnozowanie deficytów w zakresie umiejętności cyfrowych, umiejętności kluczowych dla zielonej transformacji tj. umiejętności ekologicznych, umiejętności niezbędnych w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi oraz opracowaniem lub aktualizacją dla każdego uczestnika projektu Indywidualnego Planu Działania, o którym mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
 
Wsparcie dla osób młodych do 29 roku życia będzie udzielane zgodnie ze standardami określonymi w Planie realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce tzn. w ciągu 4 miesięcy od dnia przystąpienia danej osoby do projektu zostanie zapewniona wysokiej jakości oferta zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu, stażu lub inna forma pomocy prowadząca do aktywizacji zawodowej.


Planowane formy wsparcia:
W 2023 roku projekt obejmie wsparciem 47 osób poprzez:
- szkolenia indywidualne dla 11 osób,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej dla 36 osób.
W 2024 roku projekt obejmie wsparciem 69 osób poprzez:
- staże dla 14 osób,
- szkolenia indywidualne dla 10 osób,
- jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej dla 45 osób.
Ponadto uczestnicy projektu zostaną też objęci wsparciem w postaci poradnictwa zawodowego i/lub pośrednictwa pracy.

 Rezultaty projektu mierzone będą następującymi wskaźnikami:
-Liczba osób, które uzyskały kwalifikacje po opuszczeniu programu – 6 osób,
-Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu – 86 osób.
 
Wartość projektu w latach 2023-2024:  3 926 686,34 PLN
Wysokość dofinansowania Funduszy Europejskich w latach 2023-2024: 3 337 683,31 PLN
 

Biuro projektu zlokalizowane jest w siedzibie PUP przy ul. Limanowskiego 45, 96-300 Żyrardów, na parterze w budynku dostępnym architektonicznie dla osób z niepełnosprawnościami. Przed budynkiem wyznaczone jest miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami.
 
Terminy naborów wniosków dla osób bezrobotnych i pracodawców będą zamieszczane w ogłoszeniach w zakładce Aktualności na stronie internetowej urzędu.
 
Szczegółowe informacje o projekcie można uzyskać telefonicznie pod numerem
(46) 855-38-12 lub (46) 855-42-58, (46) 3067202 (dotacje), (46) 3067257 (szkolenie), (46)3067203 (staże)



#FunduszeUE
#FunduszeEuropejskie
 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę