Nabór KFS ze środków rezerwy

Print Drukuj
Komunikat
w sprawie ogłoszenia naboru wniosków pracodawców o przyznanie środków  Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców w ramach REZERWY
Powiatowy Urząd Pracy w Żyrardowie, ogłasza nabór wniosków o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, o których mowa w art. 69a  i b ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 690 ze zm.). w terminie od dnia 01.08.2023r. do dnia 04.08.2023r.
Informujemy, że urząd dysponuje kwotą 180 481zł
Wniosek musi mieścić się w obszarze przynajmniej jednego z priorytetów Rady Rynku Pracy  
 
PRIORYTET A – Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez MRiPS;
PRIORYTET B -  Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
PRIORYTET C - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarach/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu wskazanych w dokumentach strategicznych/ planach rozwoju
Na podstawie Strategii Rozwoju dla Powiatu Żyrardowskiego na lata 2015-2025 obszary/branże kluczowe to:
1. Turystyka
2. Rekreacja
3. Hotelarstwo
4. Gastronomia
5. Wykorzystanie zielonej energii
 
 
 
PRIORYTET D - Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego. W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz w publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Priorytet ten pozwala również na skorzystanie z dofinansowania do różnych form kształcenia ustawicznego osób, którym powierzono obowiązki instruktorów praktycznej nauki zawodu lub deklarujących chęć podjęcia się takiego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego. Grupę tę stanowią pracodawcy lub pracownicy podmiotów przyjmujących uczniów na staż bądź osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne. D
Definicja stażu uczniowskiego wskazana w art. 121a ust. 1 i ust. 21 ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 określa go jako staż w rzeczywistych warunkach pracy jaki - w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie, w którym kształcą się - mogą w okresie nauki odbywać uczniowie technikum i uczniowie branżowej szkoły I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami. W czasie odbywania stażu uczniowskiego opiekę nad uczniem sprawuje wyznaczony przez podmiot przyjmujący na staż uczniowski opiekun stażu uczniowskiego.
Rozporządzenie MEN z 22 lutego 2019 roku w sprawie praktycznej nauki zawodu w § 11 ust. 1 określa, że praktyki zawodowe organizowane u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych są prowadzone pod kierunkiem opiekunów praktyk zawodowych, którymi mogą być pracodawcy lub wyznaczeni przez nich pracownicy albo osoby prowadzące indywidualne gospodarstwa rolne.
 
RIORYTET E - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
 
Przy rozpatrywaniu wniosków Starosta uwzględnia:
 
1. Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2. Zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego  z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3. Koszt usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania   ze środków KFS  w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4. Posiadane przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej  ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5. W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6. Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7. Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku  z uwzględnieniem limitów środków finansowych.
Dodatkowe informacje
  1. O przyznanie środków z KFS na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą ubiegać się pracodawcy zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy.
  2. Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych zwolnione są z podatku VAT zgodnie z § 3 ust. 1, pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (t.j. Dz. U. 2015 poz. 736 z późn.zm.).
  3. Maksymalna wysokość środków KFS na jednego uczestnika kształcenia ustawicznego nie może przekroczyć 5000 zł. ( słownie: piec tysięcy zł).
  4. Wniosek musi być złożony przed planowanym terminem rozpoczęcia kształcenia ustawicznego, z uwzględnieniem faktu, że umowa o dofinansowanie może zostać zawarta tylko na działania, które jeszcze się nie rozpoczęły.
  5. Powiatowy Urząd Pracy w Żyrardowie nie finansuje ze środków KFS kształcenia ustawicznego pracodawcom zamierzającym samodzielnie realizować usługi edukacyjne dla własnych pracowników. Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania do form kształcenia ustawicznego świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między Pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu Pracodawcy a usługodawcą, polegające w szczególności na:
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
 
  1. Powiatowy Urząd Pracy w Żyrardowie nie finansuje ze środków KFS
-  staży podyplomowych wraz z kosztem obsługi określonym w przepisach  o zawodach lekarza i lekarza dentysty;
-  szkoleń specjalizacyjnych lekarzy i lekarzy dentystów, o których mowa  w przepisach o zawodach lekarza i lekarza dentysty;  
-  specjalizacji pielęgniarek i położnych, o których mowa w przepisach o zawodach pielęgniarki i położnej;
 
7. Osoby pełniące funkcje zarządcze w spółkach akcyjnych, spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością (np. prezes, wiceprezes, członkowie zarządu) nie są Pracodawcami. Nie można ze środków KFS finansować kosztów kształcenia ustawicznego prezesa zarządu spółki z o.o., który jest jej jedynym lub większościowym udziałowcem, chyba że na wniosek tej spółki sąd pracy potwierdzi istnienie stosunku pracy.
 
8. Rozpatrywaniu podlegać będą wnioski wraz z załącznikami, które wpłyną do Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie we wskazanym terminie naboru.
 
9. W ramach środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego nie można ubiegać się o sfinansowanie kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia związanych z kursem, studiami podyplomowymi, egzaminem lub badaniami.
 
10. Z uwagi na ograniczone środki będące w dyspozycji urzędu, pierwszeństwo mają firmy, które do tej pory nie korzystały ze środków KFS przyznanych przez PUP w Żyrardowie.
 
11. Wnioski złożone przez powiatowe jednostki organizacyjne są opiniowane przez Powiatową  Radę Rynku Pracy.
 
12. Przewidywany termin rozpatrzenia wniosków: do 30 dni od dnia zakończenia naboru wniosków.
 
Informacje o publikacji dokumentu